نگارش 5- نانه نگاری 5- متن نامه
ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۳۱   کلمات کلیدی:

بنام یگانه هستی بخش

نامه نگاری (5)

متن نامه

متن نامه اصلی ترین و مهم ترین بخش هر نامه است که باید به شکلی گویا و روشن و کوتاه و صریح نوشته شود و چنانچه در نامه درخواست یا تقاضای مطرح شود ، دلایل و اسناد آن نیز ارائه شود.

در نگارش متن نامه به کاربردن فعل ها تنوع و گوناگونی خاصی دارد ،فعل های مربوط به نویسنده نامه همگی باید مفرد و غایب نوشته شود و شناسه های ‹‹من ›› و‹‹ م›› نباید در نامه به کار رود : به آگاهی می رساند ،خواهشمند است .حتی اگر نامه  را دهها نفر امضاء کنند باز نویسنده یک نفر است و گیرنده از زبان یک نفر متن را می خواند .

هم چنین فعل های مربوط به گیرنده (مخاطب) نامه بصورت جمع (غایب یا حاضر ) به کار می رود: دستور فرمایید، موافقت فرمایند

خوبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟-----------------------------------------------------------

ذکر منبع کمکی:کتاب فارسی همگانی دکتر مدرس زاده .


تولد امام جواد (ع) و همزمان با ایشان تولد حضرت علی اصغر(ع)مبارکباد.
ساعت ۳:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۳۱   کلمات کلیدی:

ا

سالروز ولادت نهمین اختر تابناک ولادت و امامت  همزمان با تولد حضرت علی اصغر امام حسین (ع)به محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله  امام خامنه ای دامه برکاته و همه مسلمانان و به خصوص شیعیان  تهنیت باد.

 

بوجعفر، محمد بن علی الجواد التقی"ع" (به عربیمحمد بن علی الجواد)‏ نهمین امام شیعیانعنوانامام محمد تقی (ع)یا امام جواد،کنیه‏اش «ابوجعفر» و لقب او «جواد» و «تقی» می‌باشد. وی فرزند علی بن موسی الرضا و سبیکه بوده که در ۱۰ رجب سال ۱۹۵ هجری در مدینه به دنیا آمد

هنگام شهادت  علی بن موسی الرض(ع)ا در خراسان، جواد حدود ۸ سال سن داشت و برای همین شیعیان آن زمان به امامت او شک کردند و در این رابطه جلسه‌های پرسش و پاسخ برگزار نمودند. امام محمد تقی (ع)اولین امامی بود که در خردسالی به این مقام می‌رسید. به اعتقاد شیعه رضا پیش از مرگش، او را به‌عنوان امام بعد از خود معرفی کرده بود
بعد از شهادت رضا (ع) و به امامت رسیدن جواد، به دستور مأمون او را از مدینه به بغداد منتقل کردند و دخترش ام‌فضل را به ازدواجش درآوردند که شیعیان این ازدواج را تحمیلی و با اهداف سیاسی می‌دانند محمد تقی از دختر مأمون فرزندی نداشت و فرزندانش ماحصل ازدواجش با زن دیگری به نام سمانهٔ مغربیه بوده‌اند.
جواد با وجود فشارهای حاکمان بنی‌عباس، اصحاب و شاگردان زیادی تربیت کرد که نام آن‌ها در برخی کتب شیعه در حدود ۲۶۰ نفر ذکر شده که عبدالعظیم حسنی، ابوهاشم جعفری، ابراهیم بن مهزیار اهوازی، حسین بن سعید اهوازی، دعبل خزاعی، حسن بن محبوب سراد کوفی، اسماعیل بن بزیع و صفوان بن یحیی از معروف‌ترینشان هستند
 امام محمد تقی(ع) در چند نوبت با فقیهان بزرگ زمان خود مناظراتی برگزار کرد که اغلب در مجلس خلیفهٔ وقت صورت می‌گرفت. از جملهٔ مناظره کنندگان با او، یحیی بن اکثم (فقیه و مشاور مأمون و بعدها قاضی‌القضات مسلمین) و ابن ابی‌داود (فقیه مورد وثوق مأمون و معتصم و قاضی بغداد در زمان متوکل) بودند. نقل شده در هنگام مناظره با ابن اکثم که در زمان مأمون انجام شد، سن جواد ۹ سال بوده‌است. درخشش او در این مناظره در نوع استدلال و تکیه بر اصول فقه اسلامی چنان زیاد بود که خلیفه را به تحسینش واداشت.در مناظره با ابن ابی‌داود، معتصم حکم فقهی صادر شده از جواد را به دلیل استدلال قرآنی او بر حکم فقهی ابن ابی‌داود ترجیح داده و دستور به اجرای آن داد.
در سال ۲۱۸ هجری جواد به همراه همسرش سمانه و پسرش هادی به سفر حج رفتند که در همان سال مأمون مرد و مردم با برادش معتصم بیعت کردند. محمد تقی فرزندش را در مدینه گذاشته و خود و همسرش به عراق برگشتند.رابطهٔ میان او و معتصم خوب نبود و به همین جهت خلیفه سعی می‌کرد وی را از بین ببرد
در مرگ جواد چند قول مشهور است که در همهٔ موارد دست‌داشتن معتصم و مسموم‌شدن او وجود دارد. یک قول می‌گوید که توسط همسرش به دستور خلیفه مسوم شدهو بنابه قولی دیگر به وسیلهٔ شخصی به نام «اشناس» به دستور معتصم شربت مسومی را به وی می‌نوشانند و وی را در ۲۵ سالگی، مسموم و به قتل می‌رسانند. مرگ او در آخر ذی‌القعده سال ۲۲۰ هجری و در بغداد رخ داده‌استآرامگاه جواد در شهر کاظمین در شمال بغداد و در کنار جدش موسی کاظم است و یکی از گنبدهای این حرم متعلق به اوست. حرم کاظمین یکی از مهم‌ترین زیارتگاه‌های شیعیان در عراق به شمار می‌رود و روزانه مورد بازدید هزاران نفر قرار می‌گیرد. در نزدیکی این حرم، آرامگاه شیخ مفید (اولین مرجع تقلیدشیعه بعد از غیبت کبری)،آرامگاه جواد در شهر کاظمین در شمال بغداد و در کنار جدش موسی کاظم است و یکی از گنبدهای این حرم متعلق به اوست. حرم کاظمین یکی از مهم‌ترین زیارتگاه‌های شیعیان در عراق به شمار می‌رود و روزانه مورد بازدید هزاران نفر قرار می‌گیرد. در نزدیکی این حرم، آرامگاه شیخ مفید (اولین مرجع تقلیدشیعه بعد از غیبت کبری)، خواجه نصیرالدین طوسی، سید مرتضی و برادرش سید رضی، ابن قولویه و برخی دیگر از علمای بزرگ شیعه وجود دارد. خواجه نصیرالدین طوسی، سید مرتضی و برادرش سید رضی، ابن قولویه و برخی دیگر از علمای بزرگ شیعه وجود دارد.
عبدالله بن حسین معرف به علی اصغر (به عربیعبدالله بن حسین علی الأصغر)‏ نام کوچک‌ترین فرزند حسین بن علی (امام سوم شیعیان) است که مادرش رباب بنت امرئ القیس می‌باشد علی اصغر که در ۱۰ رجب سال ۶۰ هجری در مدینه متولد شده و در ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری در شش ماهگی در کربلا به شهادت رسید. علی اصغر یکی از چندبزرگواری است که در بین شیعیان به باب‌الحوایج معروف می‌باشند.

در جزئیات کشته شدن وی اختلاف‌های است ولی در کل علما نحوه آن را اینگونه بیان می‌کنند

در روز عاشورا در کربلا علی اصغر شیر خوار بود و از تشنگی بی تاب شده بود حسین بن علی او را به میدان جنگ می‌برد و او را بر دودستان خود قرار می‌دهد و می‌گوید

از یاران و فرزندانم، کسی جز این کودک نمانده‌است. نمی‏بینید که چگونه از تشنگی بی تاب است؟ اگر مرا رحم نمی‌کنید حداقل به این کودک رحم کنید.

در این حال در بین سپاهیان عمر سعد تشکیک ایجاد شد که ما برای جنگیدن با کودکان نیامده‌ایم در این حال عمر سعد به حرمله دستور داد که با تیر سه شعبه کودک را بکشد و در این حین که حسین بن علی در حال گفتگو بود تیری از کمان حرمله آمد و گوش تا گوش حلقوم علی اصغر را درید.حسین بن علی خون گلوی او را گرفت و به آسمان پاشید.

 

 

در زیارت ناحیه مقدسه تنها عبارت «أَلسَّلامُ عَلَی الرَّضیـعِ الصَّغیرِ» به معنی « سلام بر آن شیر خوارِ کوچـک» آمده؛ 

 

ولی در کتاب المزار محمد بن مشهدی و کتاب اقبال سید بن طاووس در زیارت منسوب به ناحیه مقدسه به سال ۲۵۲ ه.ق. چنین آمده‌است:

السلام على عبد الله بن الحسین الطفل الرضیع، المرمی الصریع، المتشحط دما، المصعد دمه فی السماء، المذبوح بالسهم فی حجر أبیه، لعن الله رامیه حرملة بن کاهل الاسدی وذویة

یعنی:

سلام بر عبد الله پسر حسین، کودک شیر خوار تیر خورده‌ی به زمین افتاده‌ی به خون غلتیده که خونش به آسمان بالا رفت و در آغوش پدرش به وسیله‌ی تیر ذبح شد. خداوند تیرانداز و پژمرده کننده‏اش «حرملة بن کاهل اسدی» را لعنت کند.
در محل دفن علی اصغر دو مکان بیان شده‌است اولین قول بر سینهٔ حسین بن علی و دومین قول در کنار کشته‌شدگان کربلا در نزدیکی ضریح حسین بن علی

 

 


نگارش 4 -نامه نگاری چهار
ساعت ۳:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢۸   کلمات کلیدی:

 بنام  خدا-آغاز نامه

گاهی دیده می شود نویسندگان نامه در چگونگی آغاز کردن نامه یا درخواست کتبی خود با درنگ و تردید روبرو هستند و به هنگام نوشتن جمله اول دچار لغزش و اشتباه می شوند . در نامه های رسمی و اداری آغاز نامه می تواند خیلی کوتاه و محترمانه و به دور از هر گونه تعارف و پرسش احوال و حاشیه رفتن باشد :
با سلام و احترام ، باستحضار می  رساند  .........

در آغاز نامه مواردی چون پرسش حال ،دعای خسته نباشید ، تبریک سال نو و آرزوی قبولی طاعات و عبادات معمولا" زاید و بیرون از روند اصلی نگارش رسمی است . در حالی که در نامه های شخصی ،اساس نامه بر چنین جمله های احساسی و عاطفی است .

-----------------------------------------منبع: فارسی همگانی دکتر مدرس زاده


نگارش 3- نامه نگاری سه-عنوان گیرنده نامه
ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢۸   کلمات کلیدی:

بنام  حضرت دوست

عنوان گیرنده نامه

در نامه های شخصی و خصوصی عنوان گیرنده نامه به شکلی کاملا" دوستانه و صمیمانه بر اساس روابط عاطفی میان گیرنده نویسنده (که از بستگان،آشنایان ونزدیکان می باشد.)می تواند نوشته شود،اما در نامه های رسمی و اداری به جای نام خانوادگی گیرنده نامه ،نوشتن عنوان شغلی وحقوقی وی توصیه می شود.اما باید از بکار بردن مصدر های ریاست ،معاونت،مدیریت با صفت محترمخودداری کرد زیرادر نظر ما رییس بودن (ریاست) محترم نیست بلکه شخص رییس محترم است از این رو بایست این عنوانها را به شکل درست : رییس محترم،معاون محترم و...   به کار برد.چنانچه بخواهیم شکل مصدری این عنوان ها را به کار ببریم بایستی واژه "مقام" را بر آن بیفزاییم . برای مثال:مقام محترم ریاست، مقام محترم معاونت و...


شنبه سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری بر اهل علم و ادب مبارکباد.
ساعت ۱:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢۸   کلمات کلیدی:

عُمَر خَیّام نیشابوری (نام کامل: غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری) (زادهٔ ۲۸ اردیبهشت۴۲۷ خورشیدی در نیشابور - درگذشته ۱۲ آذر ۵۱۰ خورشیدی در نیشابور) که خیامی و خیام نیشابوری وخیامی النیسابوری[ هم نامیده شده‌است، فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی سرای ایرانی در دورهٔ سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی او است و لقبش «حجةالحق» بوده‌است؛ولی آوازهٔ وی بیشتر به واسطهٔ نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد. افزون بر آن‌که رباعیات خیام را به اغلب زبان‌های زنده ترجمه نموده‌اند، ادوارد فیتزجرالد رباعیات او را به زبان انگلیسی ترجمه کرده‌است که مایهٔ شهرت بیشتر وی در مغرب‌زمین گردیده‌است.

یکی از برجسته‌ترین کارهای وی را می‌توان اصلاح گاهشماری ایران در زمان وزارت خواجه نظام‌الملک، که در دورهٔ سلطنت ملک‌شاه سلجوقی (۴۲۶ - ۴۹۰ هجری قمری) بود، دانست. وی در ریاضیات، علوم ادبی، دینی وتاریخی استاد بود. نقش خیام در حل معادلات درجه سوم و مطالعات‌اش دربارهٔ اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده‌است.ابداع نظریه‌ای دربارهٔ نسبت‌های هم‌ارز با نظریهٔ اقلیدس نیز از مهم‌ترین کارهای اوست.

شماری از تذکره‌نویسان، خیام را شاگرد ابن سینا و شماری نیز وی را شاگرد امام موفق نیشابوریخوانده‌اند. صحت این فرضیه که خیام شاگرد ابن سینا بوده‌است، بسیار بعید می‌نماید، زیرا از لحاظ زمانی با هم تفاوت زیادی داشته‌اند. خیام در جایی ابن سینا را استاد خود می‌داند اما این استادی ابن سینا، جنبهٔ معنوی دارد.

نام اصلی غیاث‌الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری
زمینه کاری ریاضیات، اخترشناسی،فلسفه[۱]، دین، تاریخ،گاهشماری، موسیقی
زادروز ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷خورشیدی،
۱۸ مه ۱۰۴۸ میلادی
نیشابور
پدر و مادر ابراهیم خیام نیشابوری
مرگ ۵۱۰ خورشیدی،
۱۱۳۱ میلادی
نیشابور
محل زندگی حیره (نیشابور)
جایگاه خاکسپاری قبرستان حیره آرامگاه خیام
‏۲۰٫۲″ ۴۹′ ۵۸°شرقی‏۵۷٫۲۱″ ۹′ ۳۶°شمالی
در زمان حکومت الگو:پرچم دولت سلجوقیاندوره سلجوقی، سلطان سنجر، ملک‌شاه سلجوقی
رویدادهای مهم سقوط دولت آل بویه، قیام دولتِ سلجوقی، جنگ‌های صلیبی، ظهور باطنیان
نام(های)
دیگر
خیامی، خیام نیشابوری، خیامی النیسابوری[۲]
لقب حکیم، حجةالحق، امام عصر، جانشین ابن‌سینا
کتاب‌ها رسالة فی شرح ما اشکل من مصادرات اقلیدس، رسالهٔ مشکلات الحساب (مسائلی در حساب)، القول علی اجناس التی بالاربعاء(موسیقی)
نوشتارها رساله در جبر
فرزندان نواده او :شاهپور نیشابوری
دانشگاه نظامیه نیشابور
شاگرد ابن سینا، امام موفق نیشابوری
دلیل سرشناسی تدوین تقویم جلالی، رباعیات، استاد بی‌بدیلِ فلسفه طبیعی (مادی) ریاضیات، منطق و متافیزیک، مثلث خیام-پاسکال، چهارضلعی خیام-ساکری
اثرگذاشته بر

صادق هدایت بر این باور است که حافظ از تشبیهات خیام بسیار استفاده کرده‌است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


بیست و پنجم اردیبهشت سالروز بزرگداشت اسطوره ادب فارسی فردسی حکیم همراه با روز
ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢٧   کلمات کلیدی:

 ابوالقاسم فردسی طوسی حکیم است و حکیم به جهان از دریچه خرد می نگرد.سبک شعری او خراسانی است.تارخ تولدش329 ه.ق و سال فوتش را 411 یا 416 ه.ق تخمین زده اند. در ده باژ از ناحیه تابران توس در طبقه دهقانها  به دنیا چشم گشود و پس از چشم فرو بستن  پیکرش را در باغ شخصی اش در بیرون توس دفن کردند.کتاب شاهنامه او در حماسه شهرت جهانی دارد.و قدمت افسانه او به حدود 8000  سال پیش تخمین زده می شود.رستم نماد انسان کامل و ریشه دار ایرانی و نمونه پاکی و پرستش بر درگاه احدیت در آیین میتراییسم است.شاهنامه دارای سه بخش اساطیری ،حماسی و پهلوانی ، تاریخی است.ارزش  این کتاب در زبان فارسی به خاطر استفاده از واژگان اصیل و شیرین فارسی است.او این کتاب را در طول سی سال و در حدود شصت هزار بیت تقدیم به بشریت کرده است روحش شاد.

 

 


سوم رجب سالروز شهادت امام هادی(ع) بر همه جهانیان و خصوصا مسلمانان تسلیت باد.
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢۳   کلمات کلیدی:

ابوالحسن، علی بن محمد بن علی بن موسی الهادی النقی العسکری، دهمین امامشیعیان که از وی با عنوان امام علیّ نقی یا امام هادی یاد می‌کنند. جز هادی، معروفترین لقب او نقی است.نام او، «علی» و کنیه‌اش «ابوالحسن ثالث» و از القابش نقی، هادی، امین، طیب، ناصح و مرتضی را ذکر کرده‌اند. شیعیان وی را با فرزندش حسن بن علی، «امامین عسکریین» می‌خوانند، زیرا در شهر نظامی سامراء (عسکر)، زیر نظر خلفای عباسی بودند.[۳]زندگی او مصادف با ضعف عباسیان[۴] بود. از او رساله‌ای در جبر و اختیار و چند زیارت نقل شده‌است. منابع شیعیان کرامات بسیاری را به او نسبت می‌دهند.

در لغت نامه دهخدا و فرهنگ معین برای نقی نظیف و پاکیزه، برگزیده و خالص و برای هادی راهنما، راهنماینده، مرشد و هدایت کننده آمده است.

علی بن محمد سرانجام به دستور معتز در روز ۳ رجب سال ۲۵۴ قمری در ۴۱ سالگی در زندان کشته شد. مدت امامت علی بن محمد ۳۳ سال بود.ابن بابویه گفته‌است که او توسط متوکل، یا معتمد مسموم شد، گرچه هیچ یک از این دو در زمان مرگ او خلیفه نبودند.

 

 

 مقبره امام در سامرا (عراق):


اوّل ماه رجب ولادت حضرت امام محمد باقر بر همه جهانیان و خصوصا مسلمانان مبارکباد.
ساعت ۸:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢۳   کلمات کلیدی:
به نام خدا
زندگینامه امام محمد باقر(ع)

ابوجعفر، محمد بن علی الباقر، مشهور به محمد باقر امام پنجم شیعیان که  از وی با عنوان امام محمد باقر یاد می‌کنند. کنیه‌اش ابوجعفر و باقرالعلوم‏ زادهٔ سوم صفر یا نخست رجب سال ۵۷ هجری در مدینه. پدرش ابومحمد علی بن الحسین زین العابدین (امام چهارم شیعه) و مادرش فاطمه بنت حسن بن علی است.

نام مبارک امام پنجم محمد بود .

لقب آن حضرت باقر یا باقرالعلوم است ،بدین جهت که : دریاى دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت .

القاب دیگرى مانند شاکر و صابر و هادى نیز براى آن حضرت ذکر کرده اند که هریک بازگوینده صفتى از صفات آن امام بزرگوار بوده است .

کنیه امام ابوجعفر بود .

مادرش فاطمه دختر امام حسن مجتبى ( ع )است .

بنابراین نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت امام حسن ( ع )و از سوى پدر به امام حسین ( ع ) میرسید .

پدرش حضرت سیدالساجدین ، امام زین العابدین ، على بن الحسین ( ع ) است .

تولد حضرت باقر ( ع ) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57 هجرى در مدینه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سیدالشهداء کودکى بود که به چهارمین بهار زندگیش نزدیک میشد .

دوران امامت امام محمد باقر ( ع ) از سال 95 هجرى که سال درگذشت امام زین العابدین ( ع ) است آغاز شد و تا سال 114 ه . یعنى مدت 19 سال و چند ماه ادامه داشته است .

در دوره امامت امام محمد باقر ( ع ) و فرزندش امام جعفرصادق ( ع ) مسائلى مانند انقراض امویان و بر سر کار آمدن عباسیان و پیدا شدن مشاجرات سیاسى و ظهور سرداران و مدعیانى مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانى و دیگران مطرح است ، ترجمه کتابهاى فلسفى و مجادلات کلامى در این دوره پیش میآید ، و عدهاى از مشایخ صوفیه و زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پیدا میشوند .

قاضیها و متکلمانى به دلخواه مقامات رسمى و صاحب قدرتان پدیدمیآیند و فقه و قضاء و عقاید و کلام و اخلاق را - بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسیر مینماید ، و تعلیمات قرآنى - به ویژه مسأ له امامت و ولایت را ، که پس از واقعه عاشورا و حماسه کربلا ، افکار بسیارى از حق طلبان را به حقانیت آل على ( ع ) متوجه کرده بود ، و پرده از چهره زشت ستمکاران اموى ودین به دنیا فروشان برگرفته بود ، به انحراف میکشاندند و احادیث نبوى را دربوته فراموشى قرار میدادند .

برخى نیز احادیثى به نفع دستگاه حاکم جعل کرده ویا مشغول جعل بودند و یا آنها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون مینمودند .

اینها عواملى بود بسیار خطرناک که باید حافظان و نگهبانان دین در برابر آنهابایستند .

بدین جهت امام محمد باقر ( ع ) و پس از وى امام جعفر صادق ( ع )از موقعیت مساعد روزگار سیاسى ، براى نشر تعلیمات اصیل اسلامى و معارف حقه بهره جستند ، و دانشگاه تشیع و علوم اسلامى را پایهریزى نمودند .

زیرا این امامان بزرگوار و بعد شاگردانشان وارثان و نگهبانان حقیقى تعلیمات پیامبر( ص ) و ناموس و قانون عدالت بودند ، و میبایست به تربیت شاگردانى عالم و عامل و یارانى شایسته و فداکار دست یازند ، و فقه آل محمد ( ص ) را جمع و تدوین و تدریس کنند .

به همین جهت محضر امام باقر ( ع ) مرکز علماء ودانشمندان و راویان حدیث و خطیبان و شاعران بنام بود .

در مکتب تربیتى امام باقر ( ع ) علم و فضیلت به مردم آموخته میشد .

ابوجعفر امام محمد باقر ( ع )متولى صدقات حضرت رسول ( ص ) و امیرالمؤمنین ( ع ) و پدر و جد خود بود واین صدقات را بر بنى هاشم و مساکین و نیازمندان تقسیم میکرد ، و اداره آنهارا از جهت مالى به عهده داشت .

امام باقر ( ع ) داراى خصال ستوده و مؤدب به آداب اسلامى بود .

سیرت و صورتش ستوده بود .

پیوسته لباس تمیز و نومیپوشید .

در کمال وقار و شکوه حرکت میفرمود .

از آن حضرت میپرسیدند : جدت لباس کهنه و کم ارزش میپوشید ، تو چرا لباس فاخر بر تن میکنى ؟ پاسخ میداد : مقتضاى تقواى جدم و فرماندارى آن روز ، که محرومان و فقرا و تهیدستان زیادبودند ، چنان بود .

من اگر آن لباس بپوشم در این انقلاب افکار ، نمیتوانم تعظیم شعائر دین کنم .

امام پنجم ( ع ) بسیار گشاده رو و با مؤمنان و دوستان خویش برخورد بود .

با همه اصحاب مصافحه میکرد و دیگران را نیز بدین کار تشویق میفرمود

سرانجام در هفتم ذیحجه سال 114 هجرى در سن 57 سالگى در مدینه به وسیله هشام مسموم شد و چشم از جهان فروبست .

پیکر مقدسش را در قبرستان بقیع - کنارپدر بزرگوارش - به خاک سپردند .

 
نقش پنجمین امام شیعیان
نام امام محمد باقر
کنیه ابوجعفر
زادگاه مدینه
مدفن قبرستان بقیع، مدینه
لقب(ها)

باقرالعلوم
شاکر
صابر

هادی
پدر علی بن الحسین
مادر فاطمه بنت حسن بن علی
همسر(ان) ام فروه، ام حکیم دختر اسید بن مغیره ثقفی
فرزند(ان) جعفر صادق، ابراهیم، علی، عبدالله، زینب، ام سلمه
طول عمر

۵۷سال
(سال ۵۷ تا۱۱۴ پس از هجرت)
پیش از امامت ۳۸ سال

دوران امامت ۱۹ سال
(سال ۹۵ تا ۱۱۴ پس از هجرت)

آرامگاه این فرزند  رسول خدا که در سال 1306( ه.ش) در قبرستان بقیع تخریب شده است.

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------

نقل از سایت  شهید آوینی  و دانشنامه آزاد


انواع ادبی (بیوگرافی و اتو بیوگرافی)
ساعت ۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢٠   کلمات کلیدی:

بنام خدا

انواع ادبی: زندگینامه نویسی

یک نوع از آثار ادبی،نگارش شرح زندگی رجال ادب و هنر است.البته ممکن است کسی خود،زندگی نامه ی خود را بنویسد که به آن "اتو بیوگرافی-autobiography" گویند.

یکی از فروع زندگی نامه نویسی ،خاطره نویسی است.زیرا این دو معمولا" با هم در آمیخته اند.

سفرنامه نویسی هم از فروع زندگی نامه نویسی است،زیرا بخشی از زندگی نویسنده را در بر می گیرد.

تذکره نویسی را هم می توان از فروع زندگینامه نویسی محسوب داشت،زیرا در آن ها از شرح حال و آثار شاعران( لباب الا لباب)  یا عارفان تذکره الاولیا) سخن رفته است.(از آنجا کهخاطره نویسی و سفرنامه نویسی  و زندگی نامه نویسی  ادبی ، با بیان احساسات و عواطف همراه است می توان آنها را جزو ادب غنایی آورد.)

از قدیمی ترین نمونه های اتو بیوگرافی در  ایران ، اتو بیوگرافی ابو علی سینا را نام برد که آن را بر شاگردان خود املا کرده است.

از قدیمی ترین نمونه های  زندگینامه نویسی در غرب  کتاب حیات مردان نامی اثر پلو تارک است.که در قرن اول میلادی نوشته شده است.

 

----------------------------------------------------------------

منبع کمکی: انواع ادبی دکتر سیروس شمیسا

حا لا اجازه بدید خاطرات خودم را ببینم چیه؟


نگارش 2 -نامه نگاری-آغاز نامه
ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱٩   کلمات کلیدی:

بنام خدا

نامه نگاری (2)

معمولا" هر نامه و نوشته ای در آغاز خود ، نام خداوند را به عنوان مبارکی و خجستگی کار و سخن دارد . این کاربرد بر اساس موضوع نامه و روحیه نویسنده آن قابل تغییر است و شکل های گوناگونی دارد . برخی از این کاربردها با گرایش های مربوط به آن چنین است :

بسم الله الرحمن الرحیم (گرایش مذهبی ) به نام خداوند جان آفرین (گرایش ادبی ) یاهو( عارفانه )

گاهی اوقات می توان متناسب با موضوع ، یکی از صفات خداوند را در بالای نامه نوشته مانند یا لطیف ،هوالجمیل

همین که از میان صفات نورانی حق تعالی ، هوالرزاق را بر سر در خانه ها نمی نویسند و هوالباقی را در مراسم جشن و شادمانی به کار نمی رند گویای تجلی اسماءالحسنی وکاربردهای مطابق ذوق و سلیقه این صفات از سوی مردم در همه شئون زندگی و از سوی نویسنده  نامه است.

----------------------------------------------

بر گرفته از فارسی همگانی  اثر دکتر عبدالرضا مدرس زاده


نوزدهم اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت شیخ کلینی گرامی باد
ساعت ۸:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱٩   کلمات کلیدی:
 بنام خدا
شیخ ابوجعفر محمّد بن یعقوب بن اسحاق رازی معروف به کُلِـینی، شیخ کلینی، ثقه‌الاسلام کلینی (ولادت در سال ۲۵۸ هجری قمری / ۲۴۹ شمسی ) صاحب کتاب الکافی -یکی از کتب اربعه- و مشهورترین فقیه و محدث شیعه در نیمه اول قرن ۴ (قمری) است.
ثقة الاسلام محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی معروف به شیخ کلینی ، مشهورترین دانشمند فقیه شیعه در نیمه اول قرن چهارم (ه ق)است. او از اهالی  روستای  کلین  واقع در 38 کیلومتری شهر ری و ناحیه جنوب غربی جاده قم به تهران نزدیک حسن آباد بوده است. به همین دلیل ایشان را رازی یعنی از اهالی ری لقب دادند .در آن زمان ری و به خصوص روستاهای آن یکی از مراکز شیعه نشین بوده است .
شیخ کلینی(ره) در زمان امامت، امام حسن عسکری ( علیه السلام) متولد شد، و زمان غیبت کوتاه حضرت ولی عصر(ارواحنا له الفدا) را درک نموده است.
با توجه به این که ایشان با چهار تن از فقها و محدثین بزرگ شیعه (سفیران ونمایندگان خاص حضرت ولی عصر"ارواحنا له الفدا") هم عصربودند،وشیعیان به آنان ارادت خاصی داشتند. شیخ کلینی(ره) مشهورترین عالم  زمان خودبود در میان شیعه و سنی با احترام می زیست ، و به طور آشکارا به ترویج مذهب تشیع و بیان فضائل اهل بیت عصمت (علیه السلام ) می پرداخت.
او در بین مردم به راستی گفتار و کردار و شناخت احادیث و اخبار مشهور بود. تا آنجا که شیعه و سنی ایشان را مرجع پژوهش های دینی خود دانسته و مورد اعتماد هر دو فرقه بودند. به همین دلیل لقب " ثقة الاسلام " یعنی کسی که مورد اعتماد اسلام است را به خود اختصاص داد. او نخستین دانشمند اسلامی است که دارای این لقب می باشد .
کلینی در سال ۳۲۸ قمری برابر با ۳۱۹ خورشیدی که مصادف با مبدأ غیبت کبری امام زمان است در سن ۷۰ سالگی در بغداد، درگذشت. ابو قیراط محمد بن جعفر حسنی، یکی از بزرگان بغداد بر پیکرش نماز خواند. آرامگاه او در «باب الکوفه» در بغداد، امروز در ناحیه شرقی رود دجله کنار پل قدیم بغداد و زیارتگاه مسلمانان است.
آرامگاه شیخ کلینی(ره)،باب الکوفه در حومه بغداد.
-----------------------------------------------------------------
استفاده از سایت اداره کل تبلیغات اسلامی و دانشنامه آزاد

هیجدهم ماه اردیبهشت روز جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ جهانی مبارکباد.
ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱۸   کلمات کلیدی:

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (به انگلیسی: International Committee of the Red Cross (ICRC)‎)‏ انجمن و سازمان غیردولتی انسان‌دوستانه است که مقر اصلی آن در شهرژنو سوئیس است.

ایده تأسیس این سازمان پس از جنگ داخلی ایتالیا در سال ۱۸۵۹ توسط یک سوئیسی به نام هنری دونانت مطرح شد و سپس در سال ۱۸۶۳ با همراهی چهار نفر دیگر بنیان‌گذاری شد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ یکی از اعضای نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمراست.

نشان صلیب سرخ یک سال بعد از تأسیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در شهر ژنو در سال ۱۸۶۴ به تصویب رسید. به احترام هنری دونانت بنیانگذار کمیته جهانی که یک تاجر سوییسی بود، طرح این نشان از برگردان رنگ پرچم سویس گرفته شده‌است. پس از آن درکنفرانس ژنو در سال ۱۹۰۶، تاکید شد که این نشان بدون هیچ وابستگی مذهبی و با تغییر رنگ نشان ملی و پرچم سوییس طراحی و درست شده‌است و بعنوان نشان رسمی سازمان تصویب شد

کشورهای اسلامی از نشانی که نقش ماه نو سرخ‌رنگی بر آن است و به عربی آن را هلال احمر می‌نامند استفاده می‌کنند.

 همواره یاد و خاطر عزیزانی که در کلیه  مشکلات  از قبیل:مبارزه با بیماریها ،  شرکت در امور جنگها،  حوادث طبیعی شامل سیل و زلزله و.....  گمنام خدمت می کنند گرامی باد. 

یاد عزیزانی که همواره در همه مشکلات کشور یار و یاور مردم بوده اند و جنگ تحمیلی از خود گذشتگی های ایشان را دیده ایم گرامی می داریم.

-------------------------------

نقل از دانشنامه آزاد

--------------------------------------------

----------------------------------------------------------

 آرم جمعیت هلال احمر کسانی که گمنام در خدمت به خلق

 

خدا و محرومین اجتماع در راه رضای خدا  خدمت صادقانه دارند.


درس ادبیات- نگارش 1-نامه نگاری
ساعت ٦:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱۸   کلمات کلیدی:

بنام خدا

نامه نگاری (1)

کلیات

نوشتن نامه را با هر موضوع و عنوان که باشد باید یکی از نمودهای هنر و ذوق نویسنده آن به شمار آورئ ، نامه در حقیقت سند و نشانه ای از میزان آگاهی ،دانش و گونه گونی سلیقه و ذوق نویسنده است که آن را به دست  دیگران می سپارد.

در نگارش نامه های شخصی و خصوصی از آن رو که نامه برای انتشار نزد دیگران مجالی نمی یابد ،کاستی ها و نادرستی ها چندان نمود نخواهد داشت . اما در نامه های رسمی و یا درخواست هایی که به اداره ها فرستاده می شود هرگونه کاستی و نادرستی یا کاربرد هر گونه ذوق و سلیقه ،بازتاب روحیه و شخصیت نویسنده خواهد بود.

به هنگام نوشتن نامه ، شناخت جایگاه حقیقی و حقوقی گیرنده نامه و گزینش واژگان مناسب با موضوع نامه ضروری و بایسته است . طبیعی است که لحن نگارش نامه به شخصیتی بالاتر از خود با نامه به شخصیتی همسان یا پایین تر از خود یکسان نخواهد بود.

 

-------------------------------------------

برگرفته از :فارسی همگانی،دکتر عبدالرضا مدرس زاده


سالروز گرامیداشت شیخ صدوق گرامی باد.
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱٥   کلمات کلیدی:

ابوجعفر محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمیمعروف به شیخ صدوق و ابن بابویه (زادهٔ ۳۰۶ ـ قم و درگذشتهٔ ۳۸۱ ـشهر ری) از علمای شیعه در قرن ۴ و از بزرگان علم حدیث است.او در حدود سال ۳۰۶ در قم متولد شد. تولدش با آغاز نیابت حسین بن روحسومین نائب خاص امام زمان هم زمان بوده‌است.

پدر شیخ صدوق علی بن حسین بن موسی بن بابویه، از فقهای بزرگ شیعه و در زمان امام حسن عسگری و امام زمان می‌زیسته و مورد احترام آن امامان بوده‌است. (هر دو پدر و پسر معروف به ابن بابویه و صدوقین هستند)

درباره تولد شیخ صدوق در کتاب های شیعه آمده‌است که پدر او بعد از گذشت ۵۰ سال از عمرش، دارای فرزند نشده بود. از این رو برای حسین بن روح سومین نائب امام زمان نامه می‌نویسد و از او تقاضا می‌کند که درخواست او را به امام زمان برساند. در جواب این نامه، امام زمان برای پدر شیخ صدوق می‌نویسد: «از خداوند خواستم دو پسر روزیت کند که وجودشان، خیر و برکت باشد.» از این رو وی «متولد به دعای امام زمان» نیز خوانده می‌شود.از میان مهم‌ترین شاگردان وی می‌توان به دانشمند بلند آوازه، محمد بن محمد بن نُعمان معروف به شیخ مفید اشاره کرد.

 شیخ طوسی نوشته‌است که شیخ صدوق ۳۰۰ جلد کتاب تألیف کرده‌است.

 

سالم ماندن جسد شیخ پس از گذشت بیش از ۸۰۰ سال 

آرامگاه شیخ صدوق، درگذر زمان به خاطر حمله مغولان و جنگهای خوارزمشاهیان و تیموریان و همچنین به علت حوادث مختلف چندین مرتبه خراب و ویران شد و سالها در زیر توده‌های خاک پنهان گردیده بود به‌گونه‌ای که در زمان فتحعلی شاه در سال ۱۲۳۸ روی آن را کشتزار و باغی فراخ به نام «باغ موستوفی» پوشانده بود[؛ ولی در آن سال باران زیادی بارید که بر اثر آن، سیل عظیمی آمد و تمام زمینهای کشاورزی و باغ‌های اطراف شهرری را آب فرا گرفت و بعضی از مناطق را تخریب نمود؛ اطراف مزار شیخ صدوق نیز فروریخت و شکافی ژرف در کنار آن پدید آمد؛ هنگامی که به اصلاح و مرمت این قسمت مشغول بودند، سردابی ظاهر شد که آب قسمتی از آن را تخریب کرده بود. در پی این حادثه، واقعهٔ عجیبی نیز اتفاق افتاد که تفصیل این واقعه را بسیاری از بزرگان در کتب خود، مانند: خوانساریدر کتاب روضات، تنکابنی در کتاب قصص العلما، مامقانی در کتاب تنقیح المقال، خراسانی در کتاب منتخب التواریخ، قمی در کتاب فوائد الرضویه و رازی در کتاب اختران فروزان ری و همچنین در مقدمه کتب مرحوم صدوق، از جمله کتاب کمال الدین صدوق و مقدمه کتاب خصال صدوق نقل نموده‌اند. وقتی که برای بازرسی و جستجو به آنجا وارد شدند، جسدی را مشاهده کردند که تمام اعضای بدنش سالم و تازه به نظر می‌رسید و هیچگونه عیب و نقصی در آن دیده نمی‌شد، و با صورتی نیکو آرمیده بود! و هنوز اثر حنا بر ناخنهایش مشهود بود[، ناخنهای یک دست را گرفته و ناخن دست دیگر را نگرفته بود، ریشش روی سینه‌اش ریخته شده بود و بدن چنان سالم و تازه بود که چنین به نظر می‌آمد تازه از حمام بیرون آمده‌است و فقط رشته‌های نخ پوسیده کفن که از هم گسسته شده بود در اطراف جسد بر روی خاک ریخته بود! این خبر به سرعت در شهر ری و تهران پیچید تا آنکه به گوش فتحعلی شاه قاجار رسید. وی دستور داد سرداب را نپوشانند تا او شخصاً جسد را ببیند؛ شاه به همراه گروهی از علما و افراد سرشناس و صاحب نفوذ، که در بین ایشان مرحوم حاج آقا محمد آل آقا کرمانشاهی و مرحوم میرزا ابوالحسن جلوه، حکیم گرانمایه آن روزگار و مرحوم آیت‌الله ملا محمد رستم آبادیو مرحوم علامه سید محمود مرعشی نجفی (پدر آیت‌الله مرعشی نجفی) حضور داشتند، برای بررسی وضعیت در منطقه حضور پیدا کردند و وارد سرداب شدند و پس از سالم یافتن پیکر و تأیید اصل قضیه، برای شناسایی جسد، شروع به بررسی و جستجو نمودند. با جستجو و بررسی‌های انجام شده در سرداب، متوجه لوح و سنگ قبری می‌شوند که بر روی آن چنین نوشته شده‌است:

(به عربیهذا المرقد العالم الکامل المحدث، ثقة المحدثین، صدوق الطایفه، أبو جعفر محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی.)‏

پس از بررسی‌های کامل و پیدا شدن این سنگ نبشته و تأیید علما و امینان مردم، در صحت و شناسایی جسد شیخ صدوق، جای هیچگونه تردیدی باقی نماند، پس دستور داد سرداب را بازسازی کنند، در آن را ببندند، حفره پدید آمده را مرمت کردند و بنایی مناسب بر آن بسازند و به بهترین وجه تزیین و آینه‌کاری نمایند.

مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی کلامی را نیز در این‌باره چنین بیان می‌دارند که:

مرحوم پدرم، علامه سید محمد مرعشی نجفی می‌فرمودند: «من دست آن بزرگوار را بوسیدم و دیدم که تقریبا پس از نهصد سال که از مرگ و دفن شیخ صدوق می‌گذرد، دست ایشان، بسیار نرم و لطیف بود.».
نام کامل محمد بن علی بن بابویه
لقب صدوق دوم
نسب علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی
تاریخ تولد ۳۰۶
زادگاه قم، ایران
محل تحصیل قم، ری، مشهد
محل زندگی قم، ری، مشهد، بلخ
تاریخ وفات ۳۸۱
محل وفات شهر ری، ایران
مدفن حرم گورستان ابن‌بابویه

‏۹٫۲۳″ ۲۶′ ۵۱°شرقی ‏۶٫۰۲″ ۳۵′ ۳۵°شمالی

اطلاعات علمی
اساتید محمد بن حسن ولید قمی
احمد بن علی بن ابراهیم قمی
علی بن محمد قزوینی
جعفر بن محمد بن شاذان
و ...
شاگردان شیخ مفید حسین بن عبیدالله غضائری
هارون بن موسی تلعکبری
علم‌الهدی، سید مرتضی
و ...
تالیفات من لا یحضره الفقیه
علل الشرایع
کمال الدین و تمام النعمة
التوحید
الخصال
و ...

 نقل از دانشنامه آزاد


درس چهارم انواع ادبی،توتم،تابو،رویین تنی(حماسه)
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱٢   کلمات کلیدی:

 

توتم(totem)

توتم از اصطلاحات مردم شناسی است  و به حیوانات و گیاهان  و یا هر شیئ که      جنبه ی    تقدّ س  داشته و مورد احترام خاص هر نوع اجتماع باشد ، اطلاق می گردد. توتم مظهر و سمبل حامیان و پرستندگان خود است.

در نزد اقوام هندی  و ایرانی  گاو جنبه تقدس داشت.

تابو(tabu,taboo)

از اصطلاحات مردم شناسی است نهی و ممنوعیتی است که در باره شیئ یا شخصی  یا امری در جامعه  وجود داشته باشد.چیزی که تابو است نباید لمس شود و در مورد عملی که تابو است نباید فکر شود. مثال :ازدواج با محارم،خوردن یا کشتن برخی از حیوانات.

رویین تنی

رویین تن کسی است که هیچ حربه یی بر او اثر ندارد.نیروهای مافوق طبیعی او را شکست ناپذیر کرده اند. و فقط یک نقطه از بدن او رویینه نیست.که همان نقطه ضعف یا نقص اوست. پشت پای آشیل،زیگفرید دو کتفش ،چشمان اسفندیار

کتمان و نام پوشی،خون و خونخواری

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1-منبع :انواع ادبی دکتر سیروس شمیسا

 

 


دوازدهم اردیبهشت روز معلم گرامی باد.
ساعت ٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱۱   کلمات کلیدی:

 ن والقلم و ما یسطرون

این روز بزرگ را به محضر  رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای(دامه عزه)  و مردم بزرگوار ایران اسلامی تبریک عرض می نماییم.

سالروز زنده یاد علامه  شهید  مرتضی مطهری (ره) گرامیباد.

روز معلم بر همه اندیشمندان و استادان  و معلمان شاد باش می گوییم.

 این تصویر را  یادتان می آید؟

 سال 1352 بود.روز های اول که از کوچه پس  کوچه های خاکی  بیدگل به سوی مدرسه کاشانچی می رفتم.خاطره هایی ماندگار است.از سر کوچه باغ علوی که نگاه می کردیم  آقای ربانی  با ترکه انار کنار درب مدرسه ایستاده بود.مستخدم مدرسه آقای صفایی بود. راستی چه شوقی ما را به دبستان هدایت می کرد؟؟سال اول 1 ماه اول آقای فرخ زاد که هرگز او را تا به حال دیگر ندیده ام معلم ما بود آنچنان دوستش داشتیم که عوض شدن او  برایم یک ضربه تحصیلی  بودآنچنان که هرگز نام معلم جایگزینش در ذهنم نماند که نماند و هنوز هم سطری سفید در جای اسم او مانده است.سال دوم آقای نعمت کرامتی بود.شاید وقتی شد و توصیفش را نوشتم.سال سوم آقای سربخش  که حکایتی  دیگر است. سال چهارم دبستان آقای فرزانگان  فرزند حاج عباس آقا بود که در کلاس از بیچارگان و مستضعفان جامعه بسیار می گفت و   همیشه عصبانی می نمود ولی روحیه دینی و عاطفی بالایی داشت. سال پنجم   بچه های کلاس  در دو کلاس پنجم تقسیم شدیم.

کلاس آقای تمسکی و کلاس آقای نامجو  که بعد ها در امور تربیتی اداره کاشان ایشان را زیارت می کردم . همیشه عصبانی نشان می داد و در کلاس از سخنان امام خمینی(ره) می گفت و به شکل تصویر آمریکا و شوروی سابق را ابرقدرت و ایران را توپ فوتبال آنها معرفی می کردو می گفت امام خمینی می خواهد ما را از دست ظلم شاه رها کند.  بسیار نترس بود.و خاطرات زیبایی از آن روزها یادم می آید.و........ یاد و خاطره دوستانم شهید مهدی توکلی و شهیدحسین فرقانی و...... در کلاس پنجم که بعد ها در جنگ تحمیلی به فیض شهادت نایل آمدند گرامی باد. 

یادش به خیر................


یازدهم اردیبهشت روز مادر بر همه مادران و زنان مبارکباد.
ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱۱   کلمات کلیدی:

گویند مرا چو زاد مادر

پستان به دهان ‌گرفتن آموخت

 شب‌ها بر گاهواره من

 بیدار نشست و خفتن آموخت

 لبخند نهاد بر لب من

بر غنچه گل شکفتن آموخت

دستم بگرفت و پا به پا برد

 تا شیوهٔ راه‌ رفتن آموخت

یک حرف و دو حرف بر زبانم

 الفاظ نهاد و گفتن آموخت

 پس هستی من ز هستی اوست

تا هستم و هست دارمش دوست

( ایرج میرزا )

 

سالروز تولد اسوه عصمت و الگوی جهان هستی  حضرت فاطمه (س) و روز  مادر بر همه مادران و زنان تبریک می گویم.سالروز تولد امام خمینی(ره) و همچنین روز کارگر به همه کارگران سراسر گیتی تبریک می گویم.


خواستم بگویم، که فاطمه دختر محمد است. 
دیدم که فاطمه نیست.

خواستم بگویم، که فاطمه همسر علی است.
دیدم که فاطمه نیست.

خواستم بگویم، که فاطمه مادر حسین است.
دیدم که فاطمه نیست.

خواستم بگویم، که فاطمه مادر زینب است.
باز دیدم که فاطمه نیست.

نه، این‌ها همه هست و این همه فاطمه نیست.
«فاطمه، فاطمه است»

دکتر علی شریعتی


دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس ایران بر همه ایرانیان سراسر جهان مبارکباد.
ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱٠   کلمات کلیدی:

خلیج فارس (یا شاخاب پارس) آبراهی است که در امتداد دریای عمان و در میان ایران و شبه جزیره عربستان قرار دارد. مساحت آن ۲۳۷٬۴۷۳ کیلومتر مربع است و پس از خلیج مکزیک و خلیج هادسون سومین خلیج بزرگ جهان بشمار می‌آید. خلیج فارس از شرق از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند  راه دارد، و از غرب به دلتای رودخانه اروندرود، که حاصل پیوند دو رودخانهٔ دجله و فرات و پیوستن رود کارون به آن است، ختم می‌شود. کشورهای ایران، عمان، عراق، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و بحرین در کناره خلیج فارس هستند. در این میان سواحل شمالی خلیج‌فارس تماماً در جغرافیای سیاسی ایران قرار دارند

به سبب وجود منابع سرشار نفت و گاز در خلیج فارس و سواحل آن، این آبراهه در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای مهم و راهبردی بشمار می‌آید.

نام تاریخی این خلیج، در زبان‌های گوناگون، ترجمه عبارت «خلیج فارس» یا «دریای پارس» بوده‌است. همچنین در تمام سازمان‌های بین‌المللی نام رسمی این خلیج، «خلیج فارس» است. سازمان آب‌نگاری بین‌المللی از نام «خلیج ایران» برای این خلیج استفاده می‌کند در طول هشت سال دفاع مقدس ایرانیان با جانفشانی از  تمامی این ابها محافظت نمودند.


پنجم اردیبهشت سال 1359 شمسی سالروز شکست حمله نظا می آمریکا در طبس
ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٦   کلمات کلیدی:

سالروز شکست حمله نظامی آمریکا  در طبس را به پیشگاه حضرت صاحب الزمان(ع) و رهبر معظم انقلاب و مردم هوشیار ایران تبریک می گوییم.

فاعتبروا یا اولی الابصار

ملت ایران این روز را  که یاد آور حمله تورانیان است در حماسه های تاریخ خویش  به فراموشی نخواهد سپرد. و این یاد آور این مطلب است که: یدال... فوق ایدیهم.


درس سوم ادبیات،انواع ادبی،حماسه،اسطوره
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٥   کلمات کلیدی:

بنام آن که هستی نام ازو یافت-----------------------فلک جنبش زمین آرام ازو یافت.

<< حماسه شعر ملل است به هنگام طفولّیت ملل،آن گاه که تاریخ و اساطیر ،تخیل و حقیقت به هم آمیخته و شاعر مورخ ملّت است.>>                                                                                                   لامارتین

حَماسه که در لغت به معنی دلاوری و شجاعت است از قدیمی ترین و مهیّج ترین  انواع ادبی است.حماسه شرح تاریخ قبل از دوران تاریخی است.

حماسه های قدیمی معروف جهان:

1- شاهنامه فردوسی  (کشور ایران)

2-ایلیاد و اودیسه همر(مغرب زمین)

3-مهاباراتا و رامایانا(هند)توضیح اینکه کلیله و دمنه از اصل این کتاب برگرفته شده است.

4-گیل گمیش( قوم سومری  در سرزمین ایران)

5-الحماسه ابوتمّام و البحتری (اعراب)

 اسطوره:اسطوره (myth) از دو واژه (story)قصه و (history)تاریخ گرفته شده است.پس دو حا لت افسانه و دروغ و حالت تاریخ و حقیقت  در آن یافت می شود.  به بیان دیگر  اسطوره ژرف ساخت حقیقت و تاریخ  و رو ساخت افسانه است. اساطیر در مواجهه با  حقیقت تبدیل به تاریخ می شوند.

 

 می دانم جالبه برات؟؟ ؟؟ا

---------------------------------------------------------------------------------------------

منبع: انواع ادبی -دکتر سیروس شمیسا


زندگی یعنی تلاش صادقانه و دیگر هیچ
ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٤   کلمات کلیدی:


]چهارم اردیبهشت روز تکریم مادران و همسران شهدا گرامی باد.
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٤   کلمات کلیدی:

بنام خدا 

آن روز  وقتی  وارد اتاق شدم ناگهان با قیافه ای آشنا روبرو شدم انگار بغض در گلویم نشست ،چشمانم پر از اشک بود ،بله او مادر عباسعلی بود که روی تخت بیمارستان بستری بود ، مرا که دید با اینکه سلام و احوالپرسی کردم، عکس العملی نشان نداد پس از چند لحظه مادرم به من توضیح داد که مادر عباسعلی خیلی بیمار است و  رو کرد به مادر عباسعلی  و به او گفت: که من  محمد هستم، خیلی خوشحال شد برق شادی در جهره اش موج می زد .سپس شروع کرد به توضیح که قند دارم و چشمانم نمی بیند و نفسم تنگی می کندو...........او را قسم دادم هر کاری داشته باشی ،بگو و تعارف نکن  و از خاطرات کودکی خودم با عباسعلی  و حمیدرضا پسر عمویم و مجتبی سخنانی  گفتیم. می گفت بچه هایم بزرگ شده اند و هر کدام سر کار می روند الحمدلله خوب هستند و هوای من و آقا ماشاال... را دارند ولی من می دانستم که عباسعلی چیز دیگری بود  اگر می بود ................. حالا ما مانده ایم و مادران این شهیدان بزرگ  .شهید عباسعلی یکی از دوستان با وفا و خون گرم بود  درست یادم هست که در واپسین روزها  در دبیرستان شهیدان عبداللهی به من می گفت یعنی روزی خواهد شد ما شب جمعه با هم برای مراسم دعای کمیل  در کره ماه گرد هم جمع شویم. او از شاگردان تیز هوش و فعال مدرسه بود. در شیمی و فیزیک تبحر خاصی داشت. خداوند به پدر و مادرش صبر، سلامتی وطول عمر با عزّت عطا فرماید. و ما را در  ادامه  دادن راهش    راهنمایی کند .ان شا ال...

و امیدوارم  خداوند ما را در تکریم خانواده  شهیدان عزیز یاری فرماید.


سوم اردیبهشت سالروز بزرگداشت شیخ بهایی بر اهل ادب گرامی باد
ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۳   کلمات کلیدی:

بهاءالدین محمد بن‏ حسین عاملی[۲] معروف به شیخ بهائی (زادهٔ ۸ اسفند ۹۲۵ خورشیدی در بعلبک، درگذشتهٔ ۸ شهریور ۱۰۰۰ خورشیدی دراصفهان) دانشمند نامدار قرن دهم و یازدهم هجری است که در دانش‌هایفلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات تبحر داشت. در حدود ۹۵ کتاب و رساله از او در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی و هنر وفیزیک بر جای مانده است. به پاس خدمات وی به علم ستاره‌شناسی، یونسکوسال ۲۰۰۹ را به نام او سال «نجوم و شیخ بهایی» نامگذاری کرد.


شناسنامه

لقب

شیخ بهایی

نسب

از نوادگان حارث همدانی،
صحابی معروف علی بن ابی طالب

زادروز

۲۶ ذیحجه ۹۵۳ ق (۸ اسفند ۹۲۵ خ)

زادگاه

بعلبک، لبنان

تاریخ درگذشت

۱۲ شوال ۱۰۳۰ ق (۸ شهریور ۱۰۰۰ خ)

محل درگذشت

اصفهان، ایران

آرامگاه

کنار مقبرهٔ امام رضا
(جنب موزه آستان قدس)
مشهد در ایران

دین

اسلام

مذهب

شیعه دوازه‌امامی[۱]

اطلاعات سیاسی

پست‌ها

شیخ‌الاسلام (مهم‌ترین منصب
سیاسی-مذهبی در دربار صفوی)

اطلاعات علمی و مذهبی

شاگردان

ملاصدرای شیرازی
ملا محمد تقی مجلسی
محقق سبزواری
نظام‌الدین محمد قرشی
ملا محسن فیض کاشانی
ملا خلیل قزوینی
ملا صالح مازندارانی
سید میرزا حسینی طباطبایی نائینی

کتاب‌ها

مفتاح الفلاح، کشکول
حبل المتین، حدائق الصالحین
مثنوی نان و حلوا، عروة الوثقی
تشریح الافلاک، جامع عباسی
مشرق الشمسین و اکسیر السعادتین
خلاصة الحساب، حدیقه هلالیه
بحر الحساب، الزبده فی الاصول
صمدیه، اثنا عشریه، سر المستتر

نقل از دانشنامه آزاد


زمین پاک
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢   کلمات کلیدی:
 
 

دوم اردیبهشت سالگرد زنده یاد سهراب بود برای گرامیداشت یادش چند بیت از سروده او را تقدیم به پاکان زمین می نمایم که خواهان پاکی زمین اند.

من مسلمانم،

قبله ام یک گل سرخ،جانمازم چشمه،مهرم نور،

دشت سجّاده من،

من وضو با تپش پنجره ها می گیرم،

در نمازم جریان دارد ماه،جریان دارد طیف.

سنگ از پشت نمازم پیداست.........

 

 

  
 باور نمی توان کرد..........................
 
 
 
 

سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرامی باد
ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢   کلمات کلیدی:

این روز گرامی بر رهبر معظم انقلاب و تمامی پاسداران انقلاب اسلامی و مردم شریف ایران اسلامی مبارکباد.

شایسته است در این روز  از همه کسانی که بی شائبه  در راه میهن عزیز خود جانفشانی و ایثار کردند یاد شود و به این وسیله به حماسه سازان پهنه نبرد   و هشت سال دفاع مقدس تبریک بگوییم  حماسه سازی و تلاش ایشان را در جبهه های جنگ تحمیلی هرگز از خاطر  نخواهیم برد. این روز را  به خصوص  به دوستان پاسدار در لشکر 17 علی ابی طالب(ع) تبریک می گویم .و برای شادی روح سرهنگ پاسدار علی طاهایی  صلوات می فرستم. برای سلامتی دوستانم  اقای  عزت ا.... رمضانی ، رستمی، عباسی،ارمکان، بیگی، رضوی، محمودی، باباخانلوو  افراسیابی و هوشنگی و حسینی و حسن رمضانی و قهرمانی و ...........دعا  می کنم .