فرهنگستان زبان و ادب فارسی-نکاتی در مورد نگارش
ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٦   کلمات کلیدی:

 

بنام یگانه هستی بخش

فرهنگستان زبان و ادب فارسی

این فرهنگستان که بعد از دو فرهنگستان دوره پهلوی ها ، در روزگار جمهوری اسلامی تشکیل گردیده ،با هدف سیاست گذاری و ارائه ی پیشنهادهای مفید عملی در عرصه فرهنگ و زبان فارسی تشکیل شده است .

از بخش های اصلی فرهنگستان ،بخش واژه گزینی و براب یابی برای واژگان بیگانه ای است که به هر دلیل به زبان فارسی راه یافته است .

فرهنگستان در کنار کوشش مداوم و طاقت فرسا ، البته معتقد است که تا یک عزم ملی و اراده و غیرت همگانی در کار واژه گزینی به کار نیاید، واژه های بر ساخته ی پیشنهادی ، از روی کاغذ فراتر نخواهند رفت.

بسیاری از واژگان پیشنهادی یا مورد تایید فرهنگستان هم اینک از سوی مردم به کار می رود مانند : کالابرگ (کوپن)،یارانه (سوبسید) ءرایانه (کامپیوتر) ،جشنواره ( فستیوال ) ،ویرایش(ادیت) ،بزرگراه (اتوبان) ،پویانمایی(انیمیشن) ، فن آوری (تکنولوژی) ،پیام نما(تله تکست)،سامانه،نظام(سیستم)،تمام وقت(فول تایم)،انباشتگی(امتلا)،در هر صورت(علی کل حال)،تمام مردم(جمهور ناس).

برخی پیشنهادی فرهنگستان نیز همچنان به معرفیبیشتر نیاز دارند مانند :جنگ(آلبوم) ،کاشانه (آپارتمان)هیمه سوز(شومینه9،بهارخواب(تراس) ، دیوارک(پارتیشن)، رونوشت (کپی)،پالایه (فیلتر)،یخ زن (فریزر)،دفترک(بروشور)

یادآور می شود فرهنگستان با کاربرد واژگان بیگانه ای که در زبان فارسی جای خود را باز کرده اند ،موافقت دارد مانند : مین،ژلاتین،کوپه ،باتری ، دیفرانسیل  و...

این هم یه بوسه خوب از دنیای عشق واقعی و پاکی ها