ادبیات-نقد ادبی
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۸   کلمات کلیدی:

نقد ادبی

نقد در لغت عبارت است از بر سختن و سنجیدن سره از ناسره و در اصطلاح ادبی ، عبارت است از سنجش ارزش های مثبت و منفی یک اثر به قصد شکوفایی آثار ادبی و رفع نقاط ضعف از آنها  و تاکید بر نقاط مثبتی که باعث ارجمندی بیشتر اثر می گردد.

منتقد که به نقد و بررسی و ارزیابی آثار ادبی می پردازد باید دو ویژگی اصلی را با خود داشته باشد : یکی دانش و آگاهی کافی و به تعبیری مسلط بودن بر موضوع و دیگر رعایت اخلاق و انصاف در نقد کردن است ؛ تا جایی که در نقد آثار کسی که با او میانه خوبی ندارد و آن آثار در اوج می باشد آن ها را انکار ننماید .

درست است که برخی صاحبان آثار ، نقد را نمی پسندند و آن را در حد نوعی خرده گیری و عیب جویی پایین آورده اند ولی واقعیت این است که اگر کسی که به تمام معنی منتقد ادبی اسا به نقد یک اثر دست زد و در نهایت بخش های ضعیف و نامناسب اثر شناخته می شود و صاحب اثر خواهد کوشید و در نوبت بعد از چاپ آنها خودداری کرده ، آن نواقص را رفع کند و نقاط قوت اثر  هم دنبال و تکمیل خواهد شد.

هم اینک نقد ادبی به عنوان یک علم و ابزار مفید با طرح نظریه های جدید و شگفت انگیز ،فکر و تخصص بسیاری از ادیبان بزرگ را به خود مشغول دارد.

نگاهی پاک و پر معنا