سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) بر همه مسلمانان جهان تسلیت باد.

ابوابراهیم، موسی بن جعفر الکاظم(ع)، هفتمین امام شیعیان دوازده امامی که آن‌ها از او با عنوان امام موسی کاظم یا «امام کاظم» یاد می‌کنند. وی فرزند ابوعبدالله جعفر الصادق‌(ع) است که در روز ۷ صفر سال ۱۲۸ ه. ق. در ابواء (منطقه‌ای در میان مکه و مدینه) به دنیا آمد. مادر او حمیده مصفّاة است. از مهم‌ترین القاب پیروانش برای او، می‌توان به کاظم، صابر، صالح، امین و عبدالصالح اشاره کرد. او در میان شیعیان در میان امامانشان به «باب‌الحوائج» معروف است.

وی پس از کشته شدن پدرش جعفر صادق(ع) به دست خلیفه وقت در شوال سال ۱۴۸ ه. ق. و در زمان خلافتمنصور عباسی امامت خود بر شیعیان را اعلام کرد که این کار ۳۵ سال به درازا کشید. سید محمدحسین طباطبایی(ره) در این باره می‌ نویسد: «منصور پس از آن که خبر شهادت امام ششم را دریافت داشت به والى مدینه نوشت که بعنوان تفقد بازماندگان، به خانه امام برود و وصیت نامه آن حضرت را خواسته و بخواند و کسى را که وصى امام معرفى شده فى المجلس گردن بزند و البته مقصود منصور از جریان این دستور این بود که به مسئله امامت خاتمه دهد و زمزمه تشیع رابکلى خاموش کند ولى بر خلاف توطئه وى وقتى که والى مدینه طبق دستور، وصیت نامه را خواند دید امام پنج نفر را براى وصایت تعیین فرموده. خود خلیفه و والى مدینه و عبدالله افطح فرزند بزرگ و موسى فرزند کوچک آنحضرت و حمیده و به این ترتیب تدبیر منصور نقش بر آب شد»وی نقش موثری در گسترش معارف شیعی داشت. در این دوران، چندین بار توسط خلفای عباسی دستگیر و زندانی گردید. تنها در دوران خلافت هارون الرشید، به مدت چهار سال زندانی بود. موسی کاظم، در ۲۵ رجب ۱۸۳ ه. ق.، در سن ۵۵ سالگی، توسط زهر در زندان سندی‌بن شاهک به دستور هارون الرشید کشته شد.[۲] وی در شهر کاظمین در کشور عراق مدفون است

امام شیعه

موسی کاظم  نقش هفتمین امام شیعیان نام موسی کاظم کنیه ابوابراهیم زادگاه ابواء، عربستان درگذشت ۲۵ رجب سال ۱۸۳ پس از هجرت مدفن کاظمین لقب(ها)

کاظم
باب الحوائج
عبدالصالح
صابر

صالح پدر جعفر صادق مادر حمیده البربریه همسر(ان) ام بنین نجمه فرزند(ان) رضا، فاطمه، معصومه، هاجر خاتون، حمزه طول عمر

پیش از امامت ۲۰ سال
(سال ۱۲۸ تا ۱۴۸ پس از هجرت)

دوران امامت ۳۵ سال
(سال ۱۴۸ تا ۱۸۳ پس از هجرت)

علی · حسن · حسین
سجاد · محمد باقر · جعفر صادق
موسی کاظم · رضا · جواد
هادی · حسن عسکری · مهدی(درود و سلام خدا  بر همه این اهل بیت)

/ 3 نظر / 47 بازدید
vahid imani vib

تسلیـــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــت[ناراحت][ناراحت]

vahid imani vib

کم سعادتیــــــــــم!!! ما هرچی اومدیم دیدیم مغازه بسته یاشلوغه. ولی شیرینی تولدت ....... [گل][گل][گل]

vahid imani vib

شمــــاخیلی بزرگواری و توی قلب من جا داری.